آغا خان لقب امام و پیشوای طایفه‌‌ای آغا خانی (بزرگترین شاخه شیعه اسماعیلیه) میباشد. شهزاده کریم حسینی (متولد 13 دسامبر 1936 در جنیو) چهارمین آغا خان و چهل و نهمین امام فرقه اسماعیلیه میباشد که در 11 جولای 1957 به عمر 20 سالگی به اساس وصیت پدر بزرگش به این مقام رسیده است.

این طایفه دارای عقاید و افکاری خاصی میباشد که جزئی از آن از مذهب شیعه گرفته شده و دیگر آن از اجتهادات آغا خان میباشد. طایفه‌یی آغاخانی تا خیلی وقت یک منهج مبهمی داشت که اساس ویا عقاید علنی ویا نوشته‌یی در دسترس عامه نداشت تا حقیقت آنرا بدانند بدین لحاظ خیلی‌ها مشکل بود تا عقاید وآراء آنانرا درک کرد اما با مرور زمان بعضی نوشته‌ها و بعضی کتاب‌های این طایفه نشر شده وبدسترس عامه قرار گرفته است.

به زعم وگمان طایفهء آغا خانی، قرآن کریم محدود به یک زمان ومکان خاص بوده و یک پیام جهانی که شامل حال هر کس در هر کجا و هر وقت باشد نیست لهذا برای مسلمانانی که بعد از عصر رسول الله صلی الله علیه وسلم زندگی میکنند قرآن اساس دین و مذهب و نتیجتا قابل عمل نمی‌باشد.

این طایفه به این عقیده اند که رهبر روحانی آنان آغا خان خود قرآن زنده، گشتنده و سخن گوینده است و فرمان‌های دینی وی –هرچه باشد- برای مسلمانان عصر حاضر هدایت و رهنمایی است.

آغا خان رسماً خود را به عنوان “مظهر الهی در روی زمین” اعلان کرده است. منظور از “مظهر” درین طایفه “بدیل و یا مثنی” میباشد، و همین سبب میشود که اتباع اسماعیلی برای آغا خان سجده میکنند و بدین کار اساسی‌ترین و عمده‌ترین بخش عقیده اسلامی را زیر پا می‌گذارند، اما اینکه آغاخان پاهای زنان اتباع خودرا میبوسد رمز مبهمی است که تا فعلاً سبب آن آشکار نشده است که آیا این کار صبغه‌یی دینی دارد ویا اینکه آغاخان بخاطر اشباع نفس چنین طریقه‌یی را اختیار کرده است.

آغا خانیان مأمور و مکلف بر ادای نماز، روزه و ادای حج نیستند. آنها نماز را با بعضی دعاهای شرک آمیز که روزانه سه بار تکرار می‌گردد تبدیل نموده اند، چنانچه حج آنان عبارت از مشرف شدن به دیدار شخص آغا خان میباشد.

آغا خان و‌ افراد خاص وی صلاحیت دارند که گناهان اتباع خود را مورد بخشش قرار دهند. آغاخانیان تعلیم شده اند که آنها در روز آخرت در مورد گناهانی که از طرف آغاخان و افراد خاص آن در “جماعت خانه‌ها” مورد بخشش قرار گرفته شده است مواخذه نمی‌شوند.

اگر به عقیده صلاحیت معاف کردن گناهان دقت صورت گیرد به نظر میرسد که در دین مبین اسلام یگانه مرجع بخشش گناهان همانا ذات الهی بوده و هیچ کس دیگر به شمول پیامبران حق بخشش گناهان را ندارند، بدین لحاظ میتوان گفت که آغا خان چنانچه گذشت خودرا بدیل الله سبحانه وتعالی در روی زمین می‌داند.

ابهامات در عقیده آغاخانیان سبب میشود که اکثر آنان خیلی‌ها به آسانی در دام شکار نصرانیان و یا بودائیان می افتند. داعیان نصرانیت و یا بودائیت به سرعت خیلی‌ها زیاد مصروف دعوت اسماعیلیان بسوی مسیحیت و یا بودائیت می‌باشند و به آسانی در میان اسماعیلیان به نظر می‌خورند.

دختر آغا خان «زهره آغاخان» که با یکی از جوانان مسیحی ازدواج کرده است دروازه تقلید را بر روی دختران جوان آغاخانی باز نموده است زیرا آنان نیز می‌خواهند که قدمی بر قدم مقدس یکی از اهل بیت رهبر روحانی و امام زمان خود بگذارند. به اساس این مذهب والدین حق منع کردن دختران خودرا که خواهش ازدواج با غیر مسلمان را داشته باشند ندارند.

آغاخانیان معتقد اند که هر آنچه را که الله جل جلاله برای مسلمانان حرام قرار داده است برای آنان حلال است. سود خوردن توسط شورای خاص اسماعیلیان که بنام «طریقه» یاد میشود با صدور دستوری حلال قرار داده شده است. این امر باعث شده است که موسسه قرض دهی «انکشاف اقتصادی آغا خان» که جهت قرض دادن به محتاجین در بدل سود توسط آغا خان تأسیس گردیده است موفقیت چشمگیری داشته باشد.

برنامه‌های مشابهی برای قرض دهی مسلمانان در بدل سود در بیشتر مناطق افغانستان، تاجکستان و پاکستان توسط این موسسه به شکل خیلی‌ها سریع جریان دارد و مورد قبول همگانی قرار گرفته است.

اکثر مسلمانان خصوصاً طبقۀ علماء مسلمانان از افکار، عقاید و اعمال غیر اسلامی این مذهب که فعلاً تقریباً دو ملیون اتباع را بخود جلب کرده است بی خبر، غافل و یا در حالت تغافل اند. رهبر و پیشوای روحانی این طایفه مدعی است که وی پیشوای بیشتر از پانزده ملیون اسماعیلی میباشد چنانچه ادعا میکند که او جانشین مستقیم رسول الله صلی الله علیه وسلم میباشد.

چنانچه یاد آوری شد در گذشته خیلی ها مشکل بود که کتاب و یا مرجع دقیق و معتبری در مورد این طایفه بدست آورد، اما حالا این چنین نیست، دو کتاب معتبر این مذهب و یک صفحه انترنتی بزرگ (www.theismaili.org) که مشتمل بر افکار و فرمانهای آغا خان میباشد در دسترس همگانی قرار دارد. قابل یاد آوریست که این صفحه طوری سازماندهی شده است که خیلی ها مشکل است که عقاید اسماعلیه و یا فرق میان آنان و مسلمانان را از لابلای آن دریافت.

حالا برای مسلمانان خصوصاً طبقه حاکم و داعیان هیچ عذری در برابر الله سبحانه وتعالی باقی نمانده است که چرا گمراهان اسماعیلی را که نا خود آگاه به این فرقه گمراه پیوسته اند بسوی دین بر حق الهی دعوت و رهنمایی ننموده و آنان را از این شرک و بیراهه بسوی نور و وحدانیت نمی کشانند.

آغا خان با همکاری بعضی موسسات و کشورهای اروپایی بزرگترین برنامه انکشافی را در جهان تحت عنوان «برنامه انکشافی آغا خان» آغاز کرده است. این برنامه موسسات خیلی‌ها بزرگ منفعوی و رایگان را در بر می‌گیرد. این برنامه خیلی‌ها سریع و موثر در افغانستان، تاجکستان، پاکستان، بنگله دیش، هندوستان، تنزانیا، یوگندا و کینیا مشغول به کار است.

عموماً ترکیز بیشتر آغا خان و یا آغاخانی بر مناطق دور دستی است که بنا بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی توانایی بدست آوردن یک لقمه عیش را ندارند، آنان با حیله و نیرنگ‌های گوناگون مسلمانان را فریب داده و به این ترتیب آنان را از دین اسلام خارج کرده و در دین حیوانیت، شکم‌پرستی و دنیا پرستی آغا خانی داخل می‌کنند.

چنانچه آغاخان با کمک و تعاون کشورهای غربی فعلاً برنامه‌یی را مبنی بر برپا ساختن سرزمین آغاخانی طرح ریزی کرده است، این سرزمین شامل بعضی مناطق کوهستانی افغانستان، پاکستان و تاجکستان می‌باشد. تحت این برنامه بعضی مناطق بدخشان افغانستان و تاجکستان با بعضی مناطق کوهستانی چترال و گلگت پاکستان با هم یکجا شده و کشور آغاخانی بوجود می‌آید.

در افغانستان، آغاخان برنامه‌هایی خیلی‌ها بزرگ دیگری تحت پوشش تعلیم، همکاری با خانواده‌های بی بضاعت، همکاری با زنان خانه نشین، و تأسیس شبکه‌های مخابراتی را راه اندازی کرده است. ولایت بامیان و گرد و نواح آن مستقیماً تحت یورش این طایفه گمراه قرار دارد. بزرگترین پروگرام موسسه آغاخان در افغانستان تحت پوشش تلفونهای همراه بنام «روشن» که بزرگترین شرکت مخابراتی در افغانستان میباشد فعالیت دارد، و همچنان بعضی مکاتب و مدارس طور مستقیم از طریق آغا خان در افغانستان خصوصاً در مناطق ذکر شده تمویل میگردد. و تنها در شهر کابل نیز چندین کتابخانه عامه تاسیس نموده اند. طبق آمار بدست رسیده تا به حال این موسسه مبلغ 700 ملیون دالر امریکایی را در برنامه‌های مسمی به انکشاف در افغانستان به مصرف رسانیده است.

در پاکستان سکتور تعلیم و تربیه به آغاخان سپرده شد، موسسه تعلیمی آغا خان مسئول این برنامه‌های نصاب تعلیمی این کشور را مراجعه کرده و خیلی ها تغییرات مطابق به اصول خود را در آن درج کردند. با بدست آمدن این موقع آغا خان توانست بنیاد یک دانشگاه خیلی ها بزرگ را نیز در سال 1983 با سرمایه‌گزاری یک بلیون دالر امریکایی درین کشور بگذارد. این دانشگاه فعلا شکل بین المللی را بخود گرفته ودر یازده کشور (پاکستان، افغانستان، کینیا، تنزانیا، یوگندا، سوریه، مصر و انگلستان) شاخه‌های مختلف دارد.

قبل ازین این موسسه توجه کامل بر اقتصاد پاکستان داشت، بدین لحاظ دست‌درازی در اقتصاد این کشور دارد. این طایفه بطور ظاهر بر علاوه صدها موسسات کوچک سهم‌های بیشتر یکی از بزرگترین بانکهای پاکستان بنام «بنک حبیب» را از آن خود ساخته است.

بزرگترین برنامه این موسسه در پاکستان تحت پوشش «شفاخانه (بیمارستان) آغا خان» فعال بوده که مرکز آن در شهر کراچی و تقریباً در همه نقاط این کشور نمایندگی‌های جداگانه دارد. درین بیمارستان، که مجهز به سامان آلات و تجهیزات طبی خیلی‌ها پیشرفته میباشد که دیگر بیمارستان‌های منطقه از آن عاری است، بیمارهای شیعه خصوصاً اسماعیلی وآغا خانی بطور رایگان و یا با قیمت خیلی اندک مورد تداوی و علاج قرار می‌گیرند بر عکس بیماران سنی در بدل مبالغ خیلی‌ها بزرگ و احیاناً طاقت فرسا مورد علاج قرار می‌گیرند.

در کشور تاجکستان نیز اقتصاد این کشور تقریبا در دام این موسسه افتاده است.

تحت پوشش اجتماعی، اقتصادی و انکشافی که موسسات کوچک تحت این برنامه‌یی بزرگ اجراء میکنند طایفه‌یی آغا خانی مقبولیت زیادی را در میان مردمان مناطق ذکر شده کسب کرده است.

منبع: http://aqeedeh.net/?id=110&artid=150

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 آبان 1388    | توسط: اندیشه ز    |    |
نظرات()