دانشگاه بین المللی آقا خان در سال 1983 به عنوان موسسه ای غیر دولتی مجوز فعالیت دریافت کرد و اکنون با مدیریت مستقل در هشت کشور فعالیت دارد. این دانشگاه بخشی از شبکۀ توسعۀ آقاخان (AKDN) است؛ گروهی از سازمان های خصوصی و بین المللی که می كوشند فرصتها و شرایط زندگی کشورهای در حال توسعه را از طریق توسعۀ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بهبود بخشند. همچون کلیه موسسات شبکه ای این دانشگاه گرایشهای اعتقادی ندارند و پذیرش در برنامه های دانشگاهی آن صرفاً برمبنای شایستگی می‌باشد.

دانشگاه آقا خان از طریق برنامه های تحقیقاتی و آموزشی خود در هشت کشور افغانستان، کنیا، پاکستان، تانزانیا، اوگاندا، سوریه، مصر و انگلستان به عنوان مجری اصلاحات عمل می نماید. این اصلاحات شامل توسعۀ مهارت ها و ارتقاء فرصت های شغلی از طریق برنامه های آموزشی در دانشکده پزشکی، مدرسه پرستاری، بیمارستان های آموزشی، موسسات توسعه آموزشی و موسسه مطالعات تمدن های مسلمانان می باشد. از دیگر برنامه های آینده دانشگاه آقا خان ایجاد موسسۀ توسعۀ انسانی و ایجاد یک دانشکده هنر و علوم با برنامه آموزشی مبتنی بر مدل‌های علوم پایه و انسانی‌ در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

برای اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه آقا خان اینجا را کلیک کنید.

Institute for the Study of Muslim Civilisatlions

نیاز به تشکیل موسسه مطالعه تمدن های مسلمانان (AKU-ISMC)

در سال 1994 هیئت رأسای دانشگاه که متشکل از گروهی از شخصیت های دانشگاهی بین المللی بود، مطالعاتی که در باره آموزش عالی چند کشور كه دارای جمعیتهای مسلمان بود را بررسی کرد. این مطالعات، شامل تحقیقاتی بود كه در دهه گذشته، کمیته هاروارد، موسسه آموزش بین المللی ملل متحد و موسسه آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل UNESCO یونسكو انجام داده بودند. تحلیلهای بعدی اعضاء را به این سمت هدایت كرد که نیاز فوری به تقویت موسساتی وجود دارد که قادر باشند از شیوه ها و قواعد تحصیلات مدرن بهره گیرند بی آن که تجارب تاریخی و زندگی واقعی مسلمانان در چالش های زندگی معاصر را نادیده بگیرند. از نظر این هیئت از این موسسات انتظار می رفت گفتمانی برای تحصیل و تحقیق ایجاد کنند که از دو عیب بدور باشد: اول، انتقال دانسته هایی از اسلام که تغییرات عمیق ناشی از مدرنیزم را در نظر نمی گیرند و دوم، رویكرد تقلیل گرایانه بعضی نهادهای غربی نسبت به سنت های دین اسلام.

این هیئت به این نتیجه رسید که دانشگاه آقاخان به عنوان یک مرکز آموزش عالی که دانشکده اصلی آن در منطقه ای است با اکثریت جمعیت مسلمان، مکانی است بی نظیر برای مواجهه با مشکلاتی که مسلمانان، امروزه با آنها دست به گریبانند. برای تحقق این هدف، دانشگاه آقا خان می بایست موسسه ای ویژه برای مطالعه تمدن های اسلامی تاسیس کند. این موسسه در نظر داشت که با فراهم آوردن تحقیقات و آثار علمی به پدید آمدن درکی روشنگرانه از میراث اسلام متناسب با نیازهای معاصر یاری رساند و در پیشرفت جوامع اسلامی مشاركت كند.

موسسه مطالعات تمدن های اسلامی دانشگاه آقا خان بر این باور است که می تواند به شناخت جوامع اسلامی و به ظهور رویكردهای جدید در میان مسلمانان و غیرمسلمانان نسبت به نگرانی های دنیای معاصر کمک چشمگیری نماید. هدف موسسه مطالعه و بالا بردن آگاهی درباره مسایلی است که جوامع مسلمان امروز با آنها مواجه اند. دانشگاه آقا خان از مشکلات انجام این كار آگاه است. اما آن نیروی تکلیفی که باعث بنیاد نهادن این دانشگاه و موسسه شد بر این امر واقف است که " رستگاری، بدون آن وضوح و قوه ی تمییز اذهان تربیت یافته و فارغ از جهل و تعصب كه آموزشهای دانشگاهی می تواند آن را دربهترین سطح به دنیای اسلام عرضه كند، حاصل نمی شود ".

Institute for the Study of Muslim Civilisatlions

رویکردها در مطالعه تمدنهای مسلمان

موسسه در برنامه هایش، تنوع فرهنگی موجود در جوامعی که مسلمانان در آن زندگی می کردند و یا زندگی می کنند،را در نظر می گیرد. رویکرد موسسه در مطالعه تمدنهای اسلامی در چارچوب مطالعۀ فرهنگهای جهانی قرار می گیرد و زمینه را برای دیدگاهی تطبیقی و تحلیلی فراهم می کند. در این رویکرد، مطالعه زمینه هایی از تاریخ فکری و فرهنگی که اندیشه ها و اعمال دینی در آن معنا پیدا می کنند حایز اهمیت است. ضروری است در کنار مطالعه آموزه های اعتقادی، شریعت و اعمال دینی، نمودهای فرهنگی در قلمروهایی مانند هنر، شعر و معماری نیز مورد بررسی قرار گیرد. موسسه می کوشد ویژگیهای تمدنهای اسلامی را آن گونه که در طول تاریخ شکل گرفته اند، دریابد و نیز بر ترکیبی از مولفه های اجتماعی، فرهنگی و فرآیندهای تاریخی که در جهان معاصر درحال جریان اند، تمرکز کند. موسسه درصدد است مشکلات اساسی پیش روی انسان امروزی همانند فقر و حاکمیت قدرت را مورد بررسی قرار دهد.

تلفیق یکپارچه مطالعۀ تاریخ و مشکلات جاری امری است با اهمیت فلسفی و آموزشی. امری که به افراد و جوامع کمک می کند تا معنا و هدفی در درون سنت های خویش و در جهان پیرامون خود بیابند.

Institute for the Study of Muslim Civilisatlions

اطلاعاتی در باره مجوز موسسه

موسسه مطالعه تمدنهای مسلمانان دانشگاه آقا خان به تایید شورای صدورمجوز آموزشهای عالی و مستقل بریتانیا رسیده است.

Institute for the Study of Muslim Civilisatlions

دانشگاه آقاخان (بین المللی) در انگلستان با شماره 4448389 به عنوان شرکتی با مسئولیت محدود به ثبت رسیده است

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 آبان 1388    | توسط: اندیشه ز    |    |
نظرات()