از جمله احادیث منقوله از حضرت رضا علیه السلام , حدیث سلسله الذهب است. وقتی حضرت امام رضا علیه السلام به شهر نیشابور رسیدند عده كثیری از اهالی از آن حضرت خواستند به عنوان تحفه و هدیه حدیثی كه از آباء و نیاكان خود بدون واسطه دارند برای آنها بیان فرمایند. آن حضرت سر خود را از كجاوه بیرون آورده و فرمودند شنیدم از پدرم موسی بن جعفر (ع) و او هم نقل كرده از پدرش امام صادق (ع) و آن هم نقل می كند از پدرش امام باقر (ع) و آن هم نقل می كند از پدرش امام زین العابدین (ع) و آن هم نقل می كند از پدرش امام حسین (ع) و آن هم نقل می كند از برادرش امام حسن (ع) و آن هم نقل می كند از پدرش امام علی بن ابیطالب (ع) و آن هم نقل می كند از پیامبر رحمت و اسلام (ص) و آن هم نقل می كند از جبرئیل امین فرشته وحی كه خداوند فرموده «كلمه لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی اَمِنَ من عذابی»


خداوند فرمود: در كلمه لا اله الا الله, كلمه و مفهومی است كه یك قلعه حصن حصینی از عذاب الهی است. یعنی هر كس به توحید معتقد باشد و عملش طبق آموزه های توحیدی باشد از آتش دوزخ دور خواهد بود.


حضرت در پایان حدیث فرمود: بشرطها و شروطها و اَنَا من شروطها . یعنی توحید آن وقت موثر خواهد بود كه با امامت و هدایت ما اهل بیت عصمت و طهارت باشد.
به این حدیث از آن جهت «سلسله الذهب» می گویند كه در سلسله راویها هیچگونه غیر معصومی وجود ندارد زیرا همه آنها معصوم بوده و تا خداوند متعال, امام و پیامبر معصوم و جبرائیل امین حضور دارند .


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 6 آبان 1388    | توسط: اندیشه ز    |    |
نظرات()